A gerinctornáról bővebben

A testünk legjobban igénybevett izmai az ún. antigravitációs izmok, amelyek egész nap tartják a testünket. Ha ezek gyengülnek, más izmok veszik át a funkciójukat, amelyek a kétféle feladatot már nem tudják ellátni. Ennek látható jelei a tartáshibák, érezhető jelei a váll-nyak-hát-deréktáji fájdalmak. (Sokszor a fejfájás is!)

A gerinctornával a fájdalmak megszüntethetőek, a gerinckörüli izmok megerősödnek, kialakul a tudatos testhasználat, aminek eredménye a könnyen mozgó, energikus, rugalmas test.

Bárki elkezdheti, mert mindig egyénre szabott gyakorlatsorokat alkalmazunk
Fokozatosan felépített gyakorlatokból áll, amelyek elősegítik izomzatunk harmonikus egységként történő működését
.

A gerinctorna lényege a segédizmok kikapcsolása mellett a gerinckörüli izomzat funkciójának megerősítése, tónusának visszaállítása (lazítás vagy erősítés), az izmok hosszának visszaállítása (nyújtás-erősítés) és a tudatos testhasználat kialakítása. Ennek eredményeként csökken a kisízületekre és a porckorongra ható nyomás, a degenerációs (kopásos) folyamatok megelőzhetőek, kezelhetőek.

A szép tartás és a normális ívű gerinc nemcsak esztétikai eredmény, hanem így kevesebb energiát használunk a test gravitáció elleni tartására, aminek eredménye a könnyen mozgó, energikus, rugalmas test.

Ha az ízületeket a terhelő felszínen terheljük, és nem okoznak fölösleges kompressziót a zsugorodott izmok, akkor egy életen át kitartanak!


Kinek ajánlható a gerinctorna?

  • váll-nyak-hát-deréktáji fájdalmak esetén (fejfájás esetén is, mert az kialakulhat a helytelen nyaki gerinctartás miatt)

  • kialakult gerincbántalmaknál (scoliosis /gerincferdülés/, sérv, arthrosis,…)
    ülő munkát végzőknek

  • gyermekkorban rossz (hanyag) tartás és/vagy hirtelen, gyors növekedés esetén

  • akinek már volt lumbágója (csípődött be a gerinckörüli izomzata)



A hanyag tartás kezelése gyermekkorban a felnőtt élet minőségét befolyásoló tényező, hiszen a csontok-ízületek épülése függ az őket érő nyomástól is. Későbbi életkorban a rögzült, rugalmatlan deformitások már nehezen és nagy fájdalmak árán javíthatóak. A serdülőkorban megnyúlt csontozatot az izmok lassabban érik utol, főleg hogy ebben a korban a gyermekek idejük nagy részében az iskolapadban ülnek!
A gerincferdülés kezelésében döntő jelentőségű a gyógytorna (gerinctorna), mert a gerinckörüli izmokat tudatosan használva korrigálhatóak a deformitások és megelőzhető a segédizmok túlműködése, ami fokozza a görbületet. A funkcionális scoliosis (gerincferdülés) tornával teljesen meggyógyítható!
A porckorongsérv kezelésénél az életmód átalakítása mellett a tudatos testhasználat és a biomechanikai (ízületen belüli) nyomásviszonyok helyreállítása döntő jelentőségű. Enélkül a sérv kiújulására biztosan lehet számítani!
Az ülőmunkát végzőknél a gerincet tartó izomzat megnyúlik, meggyengül, vérkeringése csökken, fájdalmassá válik. Ezt követi a csontok-ízületek degenerációja. Gerinctornával megelőzhető az izmok gyengülése, javul a keringés, csökken a fájdalom és a fáradtságérzet. Az izmok és az agy keringése fokozódik. A helytelen nyaki gerinctartás miatt a fejünk is fájhat, mert a zsugorodott nyakizmok összenyomhatják a nyaki ereket! Ülőhelyzetben a mellkas összenyomódik, a légzőmozgások kisebbek, kevesebb oxigénhez jut a szervezet. A légzőizmok is rövidülnek, működésüket átveszik a vállkörüli izmok, amelyek nem olyan hatékonyak, viszont nagyon elfáradnak, fájdalmassá válhatnak.



Bóta Orsolya

okl. gyógytornász, Stott Pilates instruktor